Otrdiena, 20. augusts
Ievadvārdi mēnesim Mēneša dziesma

Februāra mēnesis Baznīcā

Gara pavasari gaidot
Senā Latvijas katoļu tradīcija saglabāt Ziemas­svētku dekorus dievnamos līdz pat Kunga Prezentācijas svētkiem mēdz visai jūtami Ziemassvētku atmosfēru pietuvināt Gavēņa noskaņai. Tik tiešām, bieži vien februārī mūs sagaida Pelnu trešdiena, taču ne šogad. Ņemot vērā to, ka Lielā gavēņa sākums paredzams tikai martā, gada īsākais mēnesis, pamājis ardievas Kristus Dzimšanas apcerei, kļūst par visai ikdienišķu parastā liturģiskā laika posmu. Taču garīgajā izaugsmē svarīga ir ne tikai svētku un īpašo Baznīcas dzīves posmu pieredze, bet arī uzticība Dievam ikdienas rutīnā. Svētā Terēze no Avilas, izcilā mistiskās dzīves skolotāja, bez citiem saviem padomiem mēdza atkārtot visai pie­zemētu patiesību par to, ka Dievs ir tikpat labi atrodams arī starp kastroļiem un pannām. Tad nu, cilājot februārī savas pannas un kastroļus, neaizmirsīsim laiku pa laikam paņemt rokās šo grāmatiņu, lai no tās smeltu labas iedvesmas krietnai, Dieva svētītai ikdienai.

Nu jau ilgāku laiku sadarbojoties ar izdevuma Mieram tuvu veidotājiem, esmu secinājis, ka šī grāmatiņa ir labs ceļabiedrs tieši ikdienas garīgajā dzīvē. Svētki un citi spilgti notikumi savā ziņā paši par sevi atgādina, taču meklēt Dieva klātbūtni ikdienišķajā rutīnā, darba vai sadzīves radītajā nogurumā nemaz nav tik vienkārši. Tādēļ ir labi, ka varam sekot līdzi Baznīcas liturģijai un barot savu lūgšanu ar Svēto Rakstu lasījumiem, meditācijām, priesteru komentāriem un visu pārējo, ko ietver šī mazā ikmēneša grāmatiņa. Šoreiz Mieram tuvu veidotāji ir meklējuši un atraduši izcilas lūgšanas un pārdomu graudus katrai dienai, smeļot no pārbaudītiem Baznīcas mantojuma apcirkņiem. Izdevuma lappusēs atradīsim pat tādu pērli kā seno suplikāciju lūgšanu Svētais Dievs, kā arī daudzas citas skaistas lūgšanas.

Mūsu priesteri savukārt ir krietni papūlējušies un veltījuši savas pārdomas īpaši Mieram tuvu lasītājiem. Svētdienu komentāros uzklausīsim stāstu par iepriekš nedzirdētām Baznīcas vēstures reālijām no seniem laikiem un tālām zemēm, kā arī centīsimies saprast, ko īsti nozīmē no sirds pateikt Dievam: “Jā, Kungs!” Tāpat sapratīsim atšķirību starp īsteniem Jēzus mācekļiem un vienkāršiem studentiem un iepazīsimies ar senām Ziemeļ­amerikas indiāņu gudrībām.

Varbūt tā ir tikai ziemeļnieciskā temperamenta īpatnība, taču reizēm tiešām šķiet, ka uz ziemas beigām cilvēki kļūst arvien bēdīgāki. Tieši tāpēc ir jādod savai dvēselei garīgais stiprinājums, ir jārod iespēja sasildīt savu sirdi Dieva žēlastības gaismā. Jebkurš ārsts apstiprinās, ka slimību profilaksei un ārstēšanai svarīga ir regulāra veselībai nepieciešamo vitamīnu uzņemšana. Viss, ko jūs atradīsiet šajā un visās nākamajās Mieram tuvu grāmatiņās, ir salīdzināms ar gara vitamīniem, kas dod spēku dvēselei augt Dievā!


Svētku dienas februārī
No februāra mēneša svarīgākajiem svētkiem un piemiņas dienām jau pieminēju Kunga prezentāciju svētnīcā jeb Sveču dienu 2. februārī, kad atceramies Bērna Jēzus veltīšanu Debesu Tēvam Jeruzalemes templī. Šie svētki saistās ar pēdējo zināmo Jēzus agrīnās bērnības notikumu, kas arī ir par iemeslu tam, ka vairumā mūsu baznīcu līdz pat šai svētku dienai saglabājas Ziemassvētku noskaņa, lai arī Ziemassvētku liturģiskais laiks jau sen ir pagājis.

Februāra izskaņā savukārt svinēsim apustuļa Pētera katedras svētkus, kas dod iespēju pārdomāt Svētā tēva – pāvesta – kalpojuma nozīmi un atjaunot savu uzticību Baznīcai.

Baznīcas liturģiskajā kalendārā ir daudz svētku, kuros godinām Dieva svētos, arī feb­ruāris nav izņēmums. Starp februāra svētajiem vēlos uzsvērt divus brāļus, proti, svēto Kirilu un svēto Metodiju, slāvu tautu apustuļus, kuri darbojās laikā, kad Austrumu un Rietumu Baznīcas vēl bija vienotas. Šie svētki ir laba iespēja lūgties par kristiešu vienotību īpaši starp katoļiem un pareizticīgajiem.

Šogad 3. februāris ir svētdiena, līdz ar to liturģiski nevarēsim pieminēt svēto Blaziju, 4. gadsimta Armēnijas bīskapu, kurš pēc laicīgā aroda bija ārsts, vienlīdz labi palīdzot gan garīgajās grūtībās nonākušajiem, gan arī slimniekiem. Svētais Blazijs jau kopš seniem laikiem tiek piesaukts kā aizbildnis kakla slimību gadījumā. Februāra aukstais un mitrais laiks liek daudziem sa­skarties ar šo problēmu, tādēļ īpašā svētība, kas tiek dota svētā Blazija dienā, ir ļoti populāra tautā. Cerēsim, ka, pat neraugoties uz svētdienas aizņemtību, mūsu priesteri atradīs laiku šai skaistajai un vizuāli iespaidīgajai devocijai, jo veselības nekad nav par daudz...

Nevar nepieminēt arī Sicīlijas mocekli svēto Agati, kuras piemiņas dienā 5. februārī tiek svētīta maize, ūdens un dažās zemēs arī sāls. Šīs sakramentālijas tiek izmantotas, lai lūgtu īpašu šīs svētās aizbildniecību pret ugunsgrēka nelaimēm. Lieki piebilst, ka svētā Agate ir ārkārtīgi populāra tautā, jo acīmredzami var ļoti daudz pie Dieva. Kā zināms, Rīgā, Imantas mikrorajonā tiek plānota jauna dievnama celtniecība, un šis jaunais dievnams būs veltīts svētās Agates godam. Izmantojot gadījumu, aicinu ikvienu iespēju robežās atbalstīt šo projektu!

11. februārī svinēsim Lurdas Dievmātes svētkus. Tajos esam īpaši aicināti lūgties par slimniekiem, kā arī tos apmeklēt, lai stiprinātu grūtā brīdī.

Par šīm un visām pārējām februāra svētku un piemiņas dienām jūs varēsiet vairāk uzzināt, pārlapojot Mieram tuvu grāmatiņu. Kā vienmēr aicinu īpašu uzmanību pievērst sadaļai Mēneša svētais, pateicoties kurai varēsim iepazīties ar mums līdz šim pilnīgi nezināmu kapucīnu priesteri svēto Jāzepu no Leonēzas, kurš dzīvoja 16. un 17. gadsimta mijā, laikā, kad kristīgā Eiropa centās sevi pasargāt no islamizācijas un karoja ar Osmaņu impēriju. Svētais priesteris aprūpēja kristiešu karagūstekņus un bija tik dedzīgs, ka pat uzdrošinājās lūgt sultānam atļauju sludināt Evaņģēliju viņa zemē. Par to viņam tika piespriests nāvessods, taču dievišķā Apredzība nepieļāva tā izpildi, un svētais Jāzeps no Leonēzas atgriezās dzimtajā Itālijā, kur drīzumā mira no smagas slimības. Savā garīgumā un dzīvesstāstā viņš atgādina gan pašu svēto Francisku, gan arī svēto Antonu no Padujas.

Savukārt Mēneša liecinieks šoreiz ir gleznotājs Jānis Purcens, ļoti interesanta personība. Šī māk­slinieka garīgās dzīves ceļš apstiprina, ka mākslas pasaulei var būt raksturīga ne tikai bohēma!


Pāvesta lūgšanu nodoms februārim
Pāvesta lūgšanu nodoms februārī ir veltīts cilvēk­tirdzniecības upuriem: “Lai cilvēktirdzniecības, piespiedu prostitūcijas un cita veida vardarbības upuri tiek uzņemti un atbalstīti!”

Pat ja cilvēktirdzniecība daudziem vairāk asociējas ar ķēdēs iekaltiem melnādainiem cilvēkiem, kuri buru kuģos tiek vesti uz Ziemeļameriku, pastāv arī modernā vergturība, turklāt tā ir izsmalcināta un ļoti nežēlīga. Kā arī visai ienesīga. Šis rūpals noziedzīgajām struktūrām ienesot vairāk netīras naudas nekā narkotiku un ieroču pārdošana.

“Dieva gods ir dzīvais cilvēks,” tā kādreiz rak­stīja svētais Irenejs no Lionas. Cilvēka pārvēršana par preci jebkurā šī fenomena izpausmē ir Dieva aizskaršana, jo katrs cilvēks nes sevī Viņa attēlu. Diemžēl nav jādodas uz tālām zemēm, lai atrastu cilvēktirdzniecības upurus, nesenie skandāli uzskatāmi parādīja, ka arī mūsu zemē to netrūkst, tāpēc pāvesta lūgšanu nodomu neuztversim tikai kā pamudinājumu noskaitīt kādu pātariņu par cietējiem, bet mobilizēsim savus un visas sabiedrības resursus, lai šādi gadījumi vairs nekad ne­apkaunotu mūsu zemi un tautu. Kā arī mūsu Baznīcu!


Novēlot svētīgi pavadīt februāra mēnesi,
priesteris Edgars Cakuls

Mieram tuvu augusts 2019